بنچاق

شركت در انتخابات

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم بهمن 1391ساعت 19:0  توسط فرامرز جمشيدي   | 

سند سبز خودرو مالکیت قانونی نیست

معاون قوه قضائیه:

سند سبز خودرو مالکیت قانونی نیست / اسناد جدید از تفاهم پلیس و سازمان ثبت
سازمان ثبت می گوید بر اساس قانون بعد از شماره گذاری خودرو سند مالکیت باید در دفترخانه ثبت شود ولی پلیس می گوید نیازی به این کار نیست. حالا معاون قوه قضائیه رسما اعلام کرده که رسانه ها به مردم بگویند که سند سبز خودرو مالکیت قانونی خودرو محسوب نمی شود.

به گزارش خبرنگار مهر،26 شهریور ماه سال 91 بود که هیئت وزیران آیین نامه اجرایی ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را ابلاغ کرد. قانونی که می گوید: دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هر گونه نقل و انتقال وسیله نقلیه در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا با در دست داشتن مدارک مالکیت وسیله نقلیه به ادارات راهنمایی و رانندگی و یا مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند. همچنین دفـاتر اسناد رسمی موظفند بعد از تعویض پلاک سند خودرو را صادر کنند. و پلیس هم می تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم بهمن 1391ساعت 18:58  توسط فرامرز جمشيدي   | 

مناقشه پلیس و دفترخانه‌ها درباره نقل و انتقال خودرو

گروه اجتماعی:

نمایندگان پلیس راهور ناجا و دفاتر اسناد رسمی کشور رودرروی هم قرار گرفتند و درخصوص الزامی‌بودن یا نبودن نقل و انتقال خودروها در دفترخانه‌ها با هم مناظره کردند؛ مناظره‌ای که در پایانش 76درصد تهرانی‌های شرکت‌کننده درنظرسنجی آن مراجعه به دفترخانه‌ها را برای ثبت نقل و انتقال خودروها نپسندیدند.

نظرسنجی از مردم اما به مذاق طرف وابسته به دستگاه قضایی خوش نیامد و چند ساعت بعد، مسلم آقاصفری نایب‌رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در گفت‌وگویی اعلام موضع کرد که برنامه‌ای که در چهارشنبه چهارم بهمن( برنامه تهران ۲۰) از شبکه پنجم سیما پخش شد مصداق تشویق مردم به قانون‌گریزی و تفسیر دلخواه از قانون و زیرسؤال بردن فرایند تصویب قانون توسط مجلس و شورای نگهبان بود و خسران و زیان اینگونه برنامه‌سازی‌ها را در‌‌نهایت مردم می‌دهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم بهمن 1391ساعت 18:55  توسط فرامرز جمشيدي   | 

نقل و انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی اعتبار نداردسیدمرتضی بختیاری وزیر دادگستری در نامه‌ای به معاون حقوقی رئیس‌جمهور و در پاسخ به نامه هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در خصوص اعلام مغایرت عبارت صدور سند مالکیت با ماده (29) قانون آورده است: با توجه به این‌که عبارت صدر ماده (29) قانون یاد شده صراحت دارد، اولا نقل و انتقال خودرو باید به موجب سند رسمی انجام شود که مفهوم مخالفش این است بدون تنظیم سند رسمی نقل و انتقال خودرو اعتبار قانونی ندارد، ثانیا از عبارت سطر دوم ماده مذکور صریحا مشخص است که این نقل و انتقال باید در دفاتر اسناد رسمی صورت پذیرد. با توجه به مراتب فوق و روشنی موضوع در مفاد ماده (29) مزبور و مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی درباره بررسی و تصویب این ماده که نظر متقن به وضوح درباره موضوع اعلام شده، در مجموع ایراد کمیسیون تطبیق مجلس وارد است و عبارت "صدور سند مالکیت" از بند (ب) ماده (1)آیین‌نامه اجرایی ماده (29) قانون مذکور باید حذف شود.

http://www.notary.ir/node/54841

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم بهمن 1391ساعت 18:54  توسط فرامرز جمشيدي   | 

شرکت در انتخابات

به نام خدا

انتخاب كردن از طبيعي ترين و بديهي ترين حقوق انسان است .

انتخاب كردن از طبيعي ترين و بديهي ترين حقوق انسان است .هركدام از ما در زندگی شخصی مان هر روز و هرلحظه – خواسته یا ناخواسته – در معرض تصمیم گیری هایی هستیم که با تمام تلاش مي خواهيم بهترین انتخاب را داشته باشیم و مطلوب ترين نتيجه را حاصل كنيم . اهمیت امر "انتخاب" چیزی نیست که بر هیچیک از ما پوشیده باشد .
آنچه گاهی به واسطه ی مشغله های فردی مورد کم توجهی قرار میگیرد ، بداهت تاثيرگذاري ِ‌ هريك از اين انتخاب ها و ضرورت شرکت در تصميم گيری هاي جمعی است . شاید گاهی غافل می شویم از اینکه حضور آگاهانه و هوشیارانه در یک انتخاب گروهی می تواند چقدر در سرنوشت خودمان و دیگران موثر واقع شود.
انتخاباتی که در حوزه ی فعالیت حرفه اي مان پیش رو داریم از همان انتخاب های مهم جمعی است که حس مسئولیت ، همکاری و همراهی يكايك  ما را می طلبد.
نه فقط شرکت کردن در این انتخابات بلکه یک انتخاب سنجیده و مستدل آن چیزیست که در شان جایگاه اجتماعی ماست.
حقيقتا لازم است بدانيم ،‌ كانديداي مورد نظر با شناختي كه از مسئوليت آينده خود دارد و امكاناتي كه براي انجام وعده هايش فراهم است قول مي دهد و مردانه پاي حرفش مي ايستد !
كانديداي مورد نظر با برنامه وارد كارزار انتخابات شده و نيامده ميزان محبوبيت و مقبوليت خود را اندازه بگيرد !
كانديداي مورد نظر نيامده بودن خودش را به رخ همكار ديگري بكشد و قصد ندارد از عضو هيات رئيسه كانون بودن امتيازي كسب كند !
كانديداي مورد نظر به ضرورت  شرايط بحراني دفترخانه ها در زمان حال و درك اين واقعيت كه ما در بدترين وضعيت تاريخ دفترخانه زندگي مي كنيم به عرصه آمده است !
او آمده تا مشكلات ما را به حداقل برساند ، چون مي داند از بين بردن مشكلات به صورت كامل از قدرت كانون سردفتران با هر تركيبي خارج است !
ما نياز به اصلاح آيين نامه ها داريم . مسئولين حكومت بايستي كمي دلسوزي به حال ما نشان بدهند . ما خادمين مردم هستيم . ما افرادي هستيم كه صادقانه – بدون اينكه شريك مال مردم بشويم – بدون اينكه دروغ بگوييم – بدون اينكه منفعتي را دنبال كنيم – كار مردم را انجام مي دهيم .
پس من اعتقادم اين است كه كانون سردفتران با تركيب مناسب مي تواند مشكلات ما را به حداقل برساند و كمي از حقوق حقه ي ما را احقاق  كند . افرادي كه در ليست تاييد صلاحيت شده ها آمده اند 35 سردفتر و 16 دفتريار هستند . ما از بين اين افراد 15 سردفتر و 15 دفتريار انتخاب مي كنيم . رياست محترم سازمان ثبت اسناد و املاك كشور از بين منتخبين ما اعضاي هيات رئيسه را انتخاب و معرفي مي نمايند . با همه ي احترامي كه براي رياست سازمان قائلم و اقدامات ايشان را منطبق با قانون فعلي مي دانم اما انتظار دارم ايشان به انتخاب ما احترام گذاشته و همان افرادي كه حائز اكثريت آرا هستند را به عنوان هيات رئيسه اعلام فرمايند .
كانديداهاي محترم بايد نظرشان را صريحا در خصوص موارد زير اعلام نمايند :
دفاتر اسناد رسمي در حال حاضر ماهيانه 10% خالص درآمدشان را بابت بيمه و بازنشستگي به حساب كانون سردفتران واريز مي نمايند . آيا خدمات درماني كه سردفتر و دفتريار و خانواده اشان از آن بهره مندند و حقوقي كه بازنشستگان دريافت مي كنند كافي است ؟
آيا 10% درآمد يك دفترخانه در تهران با 10% درآمد يك دفترخانه در شهرستاني دورافتاده و كوچك يكسان است كه هر دو سردفتر حقوق بازنشستگي يكسان دريافت مي كنند ؟
طرح اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمي و كانون سردفتران به مجلس ارائه شده است ! آيا اين قانون را به حال دفاتر مفيد مي دانند يا مضر ؟ چه راهكاري براي برخورد با آن دارند ؟
تمام بانك ها و موسسات مالي و ادارات و سازمان ها و شركت هاي دولتي و غير دولتي براي خودشان يك كلوپ دارند . يك باشگاه دارند . مناسبت هايشان را جشن مي گيرند . عزاداري هايشان را برگزار مي كنند . به همديگر شام مي دهند . افراد آن سازمان دست خانواده هايشان را مي گيرند مي روند در رستوران خودشان غذا مي خورند . پول كمتري مي دهند . سرويس بهتري دريافت مي كنند . ميز كنار دستي همكار خودشان است احساس آشنايي مي كنند احساس رفاقت مي كنند .
ما بعد از اين همه سال فاقد يك كلوپ و يك باشگاه هستيم كه آنجا ورزش كنيم مهماني بدهيم استراحت كنيم عروسي هايمان را برگزار كنيم . اگر مي خواهيم پول بدهيم آنرا به كانون خودمان بدهيم . پيكر مالي سازمان خودمان را تقويت كنيم . روز ششم دي ماه " روز دفاتر اسناد رسمي " را گرامي بداريم .

شغل سردفتري شغل خطيري است .

راهكار كانديداهاي محترم در اين مورد چيست ؟
عزيزان من ؛ شغل سردفتري شغل خطيري است . پر استرس است . پر مسئوليت است . بايد جزو كارهاي سخت به حساب آيد . فقط داخل معدن رفتن و سنگ تراشيدن و فلز استخراج كردن و پاي كوره ي ذوب فلزات ايستادن كار سخت نيست . در اين شرايط كار كردن هم كار سختي است . سردفتر دلش مي خواهد برود يك جايي استراحت كند . شمال كشور جنوب كشور در كوير در زيارتگاه ها . ما نمي توانيم براي خودمان يك مجتمع فرهنگي ورزشي تفريحي سياحتي داشته باشيم . چرا ؟
در تمام سريال ها و فيلم ها وقتي كار به دفترخانه اسناد رسمي مي كشد تن من مثل بيد مي لرزد ! الان چه اتفاقي خواهد افتاد ؟ آيا اين تهيه كننده ها كارگردان ها بازيگر ها در طول عمرشان يك بار به دفترخانه مراجعه نكرده اند ؟ دفتر ثبت سند را نديده اند ؟ برخورد سردفتر دفتريار و پرسنل دفترخانه را نديده اند ؟ آيا اين درست است كه دفترخانه ها محل خلاف كاري و سردفترها يكسره جاعل و كلاهبردار معرفي شوند ؟
چه كسي بايد از حيثيت سر دفتر و كيان دفترخانه دفاع كند ؟ چه كسي بايد مترصد اين باشد كه اگر در روزنامه اي مجله اي فيلمي سريالي به ساحت دفترخانه توهين شد هتك حرمت شد بلافاصله واكنش صد در صد – نه متناسب با موضوع – نشان دهد ؟ براي اينكه بي احترامي از يك جايي شروع مي شود : جنابعالي را مي گويند شما – شما را مي گويند تو – تو را مي گويند هوي و ما ذره ذره عادت كرده ايم به هوي شنيدن !!!


كانون سردفتران بايد مدافع شان و شخصيت سردفتر باشد .


كانون سردفتران بايد مدافع شان و شخصيت سردفتر باشد . سردفتر در جامعه شخص محترمي است كه اموال و نواميس مردم را تثبيت و صيانت مي كند . نامحرم ها را به هم محرم مي كند – غريبه ها را با هم خويشاوند مي كند ( اقرارنامه نسب ) تصرف عدواني مستوجب كيفر را به مالكيت قانوني تبديل مي كند – اقلام بودجه را تامين مي كند – رديف هاي درآمد بودجه را كه بايد محقق شود – به راحتي آب خوردن – وصول و ايصال مي كند .
دولت بعدي كه مي خواهد بودجه ي بدون نفت به مجلس ارائه كند بودجه اش مبتني بر ماليات و عوارض است !مي خواهد سازمان ها را با درآمدهاي خودشان مستقل كند – بارشان را از دوش دولت بردارد – ماليات بگيرد ما وصول مي كنيم در اسناد اتومبيل و اسناد قطعي غير منقول و انواع صلح نامه ها – مي خواهد عوارض بگيرد اين كار را ما انجام مي دهيم – مي خواهد حق بيمه بگيرد ما برايش وصول مي كنيم . اين موسسه اي كه يد تواناي دولت است – كمك بزرگ قوه ي قضاييه است – بار مالي ندارد و خودكفاست – صادقانه كار مي كند بايد در جامعه محترم بماند . بايد قوانين و مقررات در راستاي حفظ آبروي او وضع و تصويب شود .
اداره ي راهنمايي و رانندگي وقتي اعلام مي كند " ثبت سند خودرو اختياري است " فكر مي كند با گفتن اين جمله به دفاتر اسناد رسمي ضربه مي زند ! حال اينكه او با اين كار اجراي مصوبات دولت را – اجراي قوانين مجلس را – سياست كلي نظَام را مختل مي كند . اگر دفترخانه سند ننويسد و ثبت سند اجباري نباشد حقوق دولتي بلاوصول مي ماند و پيش بيني هاي بودجه محقق نمي شود . پرونده هاي دادگستري فراوان تر و وقت رسيدگي به آنها طولاني تر مي شود .
كانديداهاي محترم اين دوره ي انتخابات كانون سردفتران بايد در تبليغات انتخاباتي خود راه حل هايشان را ارائه كنند . باور دارم داشتن كانون قوي مستقل و كارآمد با انتخاب كانديداهاي ممتاز ممكن است .
و من الله التوفيق
09/11/91
فرامرز جمشيدي – سردفتر اسناد رسمي 555 تهران


+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم بهمن 1391ساعت 18:10  توسط فرامرز جمشيدي   | 

نقل و انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی فاقد اعتبار است

وزیر دادگستری:نقل و انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی فاقد اعتبار است


وزیر دادگستری اعلام کرد: بر اساس قانون، نقل و انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی فاقد اعتبار قانونی است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از خبرگزاري ايرنا، سید مرتضی بختیاری، در نامه ای به معاون حقوقی رییس جمهور و در پاسخ به نامه هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در خصوص اعلام مغایرت عبارت"صدور سند مالکیت" مندرج در بند(ب) ماده (1) آیین نامه اجرایی ماده (29) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با ماده (29) قانون یاد شده آورده است: با توجه به اینکه عبارت صدر ماده (29) قانون یاد شده صراحت دارد، اولا نقل و انتقال خودرو باید به موجب سند رسمی انجام شودکه مفهوم مخالفش این است بدون تنظیم سند رسمی نقل وانتقال خودرو اعتبار قانونی ندارد، ثانیا از عبارت سطر دوم ماده مذکور صریحا مشخص است که این نقل و انتقال باید در دفاتر اسناد رسمی صورت پذیرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم بهمن 1391ساعت 18:8  توسط فرامرز جمشيدي   | 

راه اندازی سه مرکز خرید و فروش خودرو

 با حضور معاون خدمات شهری شهرداری تهران مرکز خرید و فروش شهید دوران، خاوران و چیتگر افتتاح شد.

به گزارش فارس صبح امروز با حضور مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهرداری تهران و همچنین رضا قدیمی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران سه مرکز جدید خرید و فروش خودرو در تهران راه‌اندازی شد.مرکز خرید و فروش شهید دوران به وسعت 2.5 هکتار، چیتگر به وسعت 7 هکتار و مرکز خرید و فروش خودرو خاوران به وسعت 7 هکتار به بهره‌برداری رسید.

 رضا قدیمی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران درباره افتتاح این سه مرکز جدید در شهر تهران خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط و ترافیک و برخی ازاین مراکز شهردار تهران تأکیدی داشتند که مراکز جدیدی برای خرید و فروش خودرو در شهر تهران راه‌اندازی شود.

وی تصریح کرد: مراکز خرید و فروش خودرو بیش از 10 سال است که در شهر تهران به شهروندان خدمات ارائه می‌دهند که این مراکز توانسته‌اند مورد استقبال شهروندان قرار بگیرند.

قدیمی خاطرنشان کرد: شهردار تهران طی بازدیدی که از مرکز خرید و فروش خودرو حکیمه داشت و با توجه به مشکلات و ترافیک در آن محدوده دستور به تعطیلی مرکز حکیمه داد و تأکید داشت باید مراکز دیگری به جای مرکز حکمیه‌ راه‌اندازی شود.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران بیان داشت: با راه‌اندازی سه مرکز جدید خرید و فروش خودرو در شهر تهران این مراکز می‌توانند تا یک دهه پاسخگوی نیاز شهروندان باشند.


http://rajanews.com/Detail.asp?id=148925

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم بهمن 1391ساعت 14:5  توسط فرامرز جمشيدي   | 

نظروزارت دادگستری درخصوص تنظیم سندرسمی خودرودردفاتراسنادرسمی

بسمه تعالي

دادگستري جمهوري اسلامي ايران

وزيرسركار خانم دكتر بداغي

معاون محترم حقوقي رئيس جمهور

با سلام و تحيات

بازگشت به رونوشت نامه شماره 61707هـ/ب مورخ 91/10/17 هيات بررسي و تطبيق مصوبات دولت با قوانين در خصوص اعلام مغايرات عبارت "صدور سند مالكيت ، مندرج در بند (ب)‌ماده (1) آئين نامه اجرايي ماده (29) قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي (موضوع تصويب نامه شماره 120275/ت46867هـ مورخ 91/06/18 هيات وزيران) با ماده (29) قانون يادشده "‌، اعلام مي دارد‌ ؛‌ 

با توجه به اينكه عبارت صدر ماده (29) قانون يادشده صراحت دارد ، اولا نقل و انتقال خودرو بايد بموجب سند رسمي انجام شود كه مفهوم مخالفش ايت است ، بدون تنظيم سند رسمي نقل و انتقال خودرو اعتبار قانوني ندارد ، ثانيا از عبارت سطر دوم ماده مذكور صريحا مشخص است كه نقل و انتقال خودرو بايد در دفاتر اسناد رسمي صورت پذيرد ، بنابراين با توجه به مراتب فوق و روشني موضوع در مفاد ماده (29) مزبور و مشروح مذاكرات مجلس شوراي اسلامي پيرامون بررسي و تصويب اين ماده كه نظر متقن به وضوح درباره موضوع اعلام گرديده در مجموع ايراد كميسيون تطبيق مجلس وارد است و عبارت "صدور سند مالكيت"‌ از بند (ب) ماده (1) آئين نامه اجرائي ماده (29) قانون مذكور بايد حذف گردد .

سيد مرتضي بختياري

91/11/04

رونوشت :

-جناب آقاي مهري ، دبير محترم هيات بررسي و تطبيق مصوبات دولت با قانون بازگشت به رونوشت نامه فوق الذكر .

- معاون محترم حقوقي و امور مجلس جهت پيگيري . + نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم بهمن 1391ساعت 13:43  توسط فرامرز جمشيدي   | 

امتناع روزنامه جام جم از درج جوابیه کانون در مهلت قانونی/متن نامه و جوابیه کانون

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران،‌متن نامه كانون سردفتران و دفترياران به روزنامه جام جم به اين شرح است:

 

جناب آقای بیژن مقدم

مدیرمسئول محترم روزنامه جام جم

با اهدای سلام و احترام

 

در روزنامه جام­ جم مورخ 7بهمن1391 صفحه17 مطلبی منتشرشده است با زیرتیتر: «براساس یک نظرسنجی 76درصد تهرانی‌ها مراجعه به دفترخانه‌ها را برای ثبت نقل و انتقال خودروها نمی­ پسندند» که خلاف واقع است و می­تواند از مصادیق تشویش اذهان عمومی باشد.

 

سپاسگزارخواهد بود دستور فرمائید براساس ‌ماده 23 قانون مطبوعات و باتوجه به تبصره­ های یک و سه و چهار ماده قانونی صدرالاشعار و تبصره­ های 4 و 7 ذیل ماده9، توضیحات کانون سردفتران و دفتریاران(پیوست) را در یکی از دو‌شماره‌ای که پس از وصول پاسخ منتشر می‌شود، در همان صفحه و ستون و با همان حروفی که اصل مطلب منتشر شده است، به چاپ برسانند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 11:23  توسط فرامرز جمشيدي   | 

مروری بر تاریخچه کانون سردفتران و دفتریاران

پس از نهاد قضا، یقیناً نهاد تنظیم کنندگان سند از قدیمی ترین نهاد حقوقی در ایران باستان خصوصاً ایران پس از ظهور اسلام محسوب می شوند. این نهاد از چنان اهمیتی برخوردار بوده که در تمام اعصار تاریخی پس از اسلام مورد توجه خاص قرارداشته و مقررات آن مکرراً دستخوش تحول گردیده است. در جامع التواریخ خواجه رشیدالدین فضل اله همدانی مقررات خاص برای امر تنظیم اسناد تدوین و برای نخستین بار ایجاد دفتر ثبت معاملات پیش بینی گردید. لیکن این امر مهم تا ظهور مشروطه نهادینه نگردید.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 11:1  توسط فرامرز جمشيدي   | 

مطالب قدیمی‌تر